Kierunek - ekologiczna żywność!

opublikowano: 17 wrzesień 2015

Kierunek - ekologiczna żywność! - blog

Coraz większą popularność zyskuje żywność produkowana w konwencjonalny sposób. Nie liczy się już gładka skórka czy wielkość owoców, a ich naturalny smak i zapach. Czy ekologia ma faktycznie istotne znaczenie dla konsumentów?


Niezaprzeczalnym faktem jest wzrost świadomości społeczeństwa na temat wpływu sposobu odżywania na zdrowie i formę człowieka. Coraz większa część konsumentów zwraca uwagę na to co je i jakie są właściwości spożywanych pokarmów. W pogoni za dobrą kondycją i szczupłą sylwetką popularnością cieszy się żywność, produkowana w ekologiczny sposób. Oznacza to, że rolnicy nie stosują sztucznych nawozów i pestycydów w uprawie roślin, w przypadku produktów ekologicznych pochodzenia roślinnego. Natomiast ekologiczna hodowla zwierząt charakteryzuje się chowem ściółkowym i wykorzystywaniem paszy z własnego gospodarstwa (bez substancji czynnych tj. antybiotyki, hormony etc.). Wszystko pozyskuje się w sposób konwencjonalny i w zgodzie z naturą. Dzięki temu żywność ekologiczna zachowuje więcej odżywczych walorów niż produkty, które powstały przy użyciu związków chemicznych.


Każdy producent czy przetwórca, dostarczający ekologiczne artykuły spożywcze, powinien uzyskać odpowiedni certyfikat, żeby móc oznaczać swoje produkty wiarygodnym znakiem wspólnotowym „Rolnictwo ekologiczne”.


W Polsce funkcjonuje 10 podmiotów, które są uprawnione do przeprowadzenia certyfikacji. Jednak zmiana profilu gospodarstwa zwykłego na ekologiczne nie dzieje się z dnia na dzień. Żeby grunty orne uznano za ekologiczne i zdolne do uzyskania certyfikatu, muszą przejść dwuletni okres przestawienia, a w przypadku upraw wieloletnich nawet 3 lata. Gdy producent uzyska już certyfikat, powinien przygotować się na coroczne kontrole spełniania standardów wynikających z unijnych rozporządzeń. W przeciwnym razie może utracić przyznany certyfikat. Warto jednak podjąć starania w kierunku oznaczenia swoich produktów „zielonym listkiem” symbolizującym otrzymanie certyfikatu. Według ekspertów wartość rynku żywności ekologicznej wynosi 550 - 600 mln zł. Biorąc pod uwagę, że ten segment rośnie dwucyfrowo, ostrożne prognozy wskazują, że potencjał żywności ekologicznej zwiększy się do 700 mln zł. Konsumenci cenią walory odżywcze ekologicznych artykułów spożywczych. Jak pokazują badania klient jest w stanie zapłacić o 20-30% więcej za żywność pochodzącą z gospodarstw ekologicznych. Konwencjonalne i naturalne rolnictwo wspierają instytucje rządowe na poziomie krajowym i wspólnotowym. Dlatego można spodziewać się dalszego wsparcia finansowego ze strony rządowej dla certyfikowanych producentów.


Żywność ekologiczna to silny trend w branży spożywczej, który od dłuższego czasu zyskuje na znaczeniu. Stanowi odpowiedź na potrzebę konsumentów, którzy chcą zdrowo się odżywiać i nie jest im obojętny stan środowiska naturalnego. Każda firma, działająca lub planująca rozpocząć działalność w tym sektorze, budując ofertę, powinna wziąć pod uwagę preferencje swoich odbiorców.